A módosítás által a 261/2011. (XII.7.) Kormányrendeletben beiktatott új, 4/A.§. (3)-(5) bekezdéseiben foglalt engedély-ellenőrzési, -kezelési és -megőrzési kötelezettség a tevékenységi engedélyen felül további engedély meglétéhez kötött fuvarfeladatokra vonatkozik. Ezek az engedélyek lehetnek kétoldalú egyezmény alapján, vagy multilaterális egyezmény alapján kiadott engedélyek (utóbbi jellemzően a CEMT-engedély).
Nem vonatkozik azonban a tevékenységi engedélyre, azaz az árutovábbítási engedélyre és a közösségi engedélyre, ezekkel kapcsolatosan tehát semmilyen új kötelezettséget nem keletkeztet (noha más okokból, pl. rakománylopások megelőzése érdekében célszerű ezek meglétének és érvényességének ellenőrzése is).
A felrakás illetve lerakás során tehát az alábbiak szerint határozható meg, hogy a 2014. május 4-től hatályos rendelkezés alapján ellenőrzési, kezelési és tárolási kötelezettség keletkezik-e egyáltalán, és ha igen, akkor mire:
Az eddigiekhez képest nincs új teendő, amennyiben:
- A fuvarfeladat belföldi viszonylatú;
- A fuvarfeladatot magyar honosságú jármű (vontató) végzi EGT (Európai Gazdasági Térség: Az Európai Unió tagállamai, továbbá Norvégia, Izland és Liechtenstein) területen belül;
- A fuvarfeladatot EGT honosságú jármű végzi és a fuvarokmányok alapján a fuvarfeladat Magyarország és az EGT valamelyik tagállama közötti, tekintet nélkül arra, hogy a cél/kiinduló ország azonos-e a jármű honos országával.
- A fuvarfeladatot olyan honosságú jármű végzi, amelyre Magyarország kétoldalú egyezményben foglalt mentességet adott. Ilyen országok: Svájc, Bosznia-Hercegovina, FYRO Macedónia. Továbbá Szerbia esetében ez mentesség az Euro 5-ös vagy annál korszerűbb járművekre vonatkozik, de csak Magyarország-Szerbia viszonylatában.
(Engedélykötelezettségek táblázat)
- A fuvarfeladatot 3,5 tonna megengedett együttes tömeg alatti járművel végzik.
Engedéllyel kell rendelkezni a fuvarozónak minden olyan esetben, ami a fentebbieken kívül esik, fő szabályként:
- A fuvarozó az EGT-n kívüli ország fuvarozója. Ekkor amennyiben a honos országába vagy onnan szállít, ún. „loco” engedéllyel (az engedélyt kiadó állam és a fuvarfeladatot végző jármű honos országa közötti fuvarozásra érvényes) kell rendelkeznie. Ha egyéb országba/ból, akkor ez harmadik országos fuvarozás és erre használható engedélyt kell tudni felmutatnia;
- A fuvarozó (tekintet nélkül arra, hogy uniós vagy nem) olyan harmadik országos fuvart végez, ahol a célország vagy kiinduló ország az EGT-n kívüli állam, ilyenkor harmadik országos engedély szükséges;
- Fenti, engedélyköteles fuvarok bármelyike végezhető a CEMT-engedéllyel, ekkor csak ennek, illetve az ehhez kapcsolódó fuvarnaplónak a megléte szükséges.
Engedély-kötelezettség magyarországi felrakó vagy lerakó esetén, a táblázatban a fentebbi kivételek nem szerepelnek
A Magyarország által átadott
bilaterális engedélyek engedélyek mintái elérhetőek a Nemzeti Közlekedési Hatóság honlapján.
(A letölthető pdf-formátumú dokumentumok nevei a fuvarozó honos ország betűjelével kezdődnek. Amennyiben a fuvarozó honos országa nem szerepel, valószínűleg nem kell engedéllyel rendelkeznie.)
A feladó illetve címzett teendői az engedélyekkel
Amennyiben az adott fuvarfeladathoz szükséges a fentebb taglalt engedélyek valamelyike, külföldi fuvarozó esetén a feladó illetve a címzett köteles:
- Felvezetni az engedélyre (vagy CEMT fuvarnaplóra) a rakodás helyét, időpontját (dátum, óra, perc), valamint a fuvarfeladatot végző jármű kilométerórájának állását.
- Az így kitöltött engedélyről (CEMT esetén az engedélyről és a fuvarnapló aktuális oldaláról) egy másolatot (lehet kinyomtatott, olvasható fénykép is) a fuvarlevél ott maradó példányához csatolni és azt egy évig megőrizni.
Mi a teendő, ha a fuvarozónál nincs engedély, nem óhajtja azt megmutatni, az engedély nem érvényes, nem hajlandó megmutatni a kilométeróra állásását (általában nem közreműködő), nem teszi lehetővé a feladó/címzett kötelezettségének betartását?
Ilyen esetekben a felrakó megtagadhatja a felrakást (annak rá nézve terhelő jogi következményei nélkül). Mind felrakás esetén a feladónak, mind lerakás esetén a címzettnek bejelentési kötelezettsége van ilyen esetben a Nemzeti Közlekedési Hatóság,
a területileg illetékes megyei (fővárosi) kormányhivatal, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, illetve a Rendőrség valamelyikénél.
A kötelezettségek elmulasztása esetén a feladó illetve a címzett elmarasztalható!
A 261/2011. Kormányrendelet 4/A.§-ban foglalt engedély-ellenőrzési, -kezelési és –megőrzési kötelezettségek elmulasztása esetén –többek között- a feladó illetve a címzett 300.000 Ft bírsággal sújtandó.
Tisztelt Ügyfeleink!
A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 87. § (3) bekezdése értelmében, van lehetőség a járművek tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vételére, abban az esetben is, ha a járművek műszaki érvényességi ideje lejárt.
A Korm. rendelet 87. §-a , többek között a következő szabályozást tartalmazza:
„87. § (1) A tulajdonjog-változást a közlekedési igazgatási hatóság nyilvántartásba veszi, amelyről törzskönyvet állít ki, ha kérelem és a csatolt illetve bemutatott okiratokban foglaltak megfelelnek az e rendeletben előírtaknak.
(+) A Közlekedési igazgatási hatóság a nyilvántartásba vétellel egyidejűleg nem állít ki forgalmi engedélyt, ha a kérelmező nem tudja igazolni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét vagy a jármű műszaki alkalmasságát. Ebben az esetben a bemutatott forgalmi engedély „Hivatalos feljegyzések” rovatában ezt jelölni kell, és az ügyfelet hiánypótlásra kell felszólítani.”
A hivatkozott (3) bekezdésben írtak értelmében, a tulajdonjog változás járműnyilvántartásba történő bejegyzésnek nem feltétele a műszaki alkalmasság, és a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás fedezetének megléte.
Ha az új tulajdonos nem tudja igazolni a jármű műszaki érvényességét, a jármű tulajdonosa részére csak törzskönyv kiállítást kezdeményezi az ügyintéző a jármű tulajdonjogának átírása során. Ebben az esetben, tehát nem kell igazolni a jármű műszaki alkalmasságát, nem kerül kiállításra forgalmi engedély, így a forgalmi engedély kiállításának illetékét (6000 forint) sem kell megfizetni és az ügyintézéshez, a benyújtandó egyéb más iratok esetében, pedig a Korm. rendelet 19. melléklete III. részében meghatározottak az irányadóak a továbbra is.
Amennyiben a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentése előtt a jármű ki van vonva a forgalomból és a kérelmező nem tudja igazolni a jármű műszaki alkalmasságát, a Korm. rendelet 87. § (3) bekezdés értelmében csak a törzskönyvkiállításának kezdeményezésre kerül sor és a gépjármű továbbra is forgalomból kivont állapotban lesz.
A nehéz tehergépkocsik hétvégi forgalmának a korlátozása
2010. szeptemberétől a nehéz tehergépkocsik hétvégi forgalmának a korlátozása szombatonként este 22 órától vasárnap este 22 óráig tart.